wzmacnianie mm. pośładków i brzucha, KONSPEKTY, ĆWICZENIA, KONSPEKTY, ĆWICZENIA

[ Pobierz całość w formacie PDF ]
KONSPEKT DO LEKCJI Z KOREKCJI WAD POSTAWY
Opracowała:
Ewa Gubernat
Tok lekcji wg Kasperczyka.
1.
Wada postawy:
skolioza
2. Temat:
„ Podania piłki w parach”.
3.
Zadanie główne:
wzmacnianie mi
ęś
ni po
ś
ladkowych i brzucha.
4.
Cele:
usuni
ę
cie przykurczów mi
ęś
ni posturalnych, wzmocnienie mi
ęś
ni
po
ś
ladkowych brzucha i grzbietu, wydłu
ż
enie kr
ę
gosłupa,
rozci
ą
gni
ę
cie mi
ęś
nia prostownika grzbietu.
dy:
woreczki, piłki gumowe, drabinki, laski gimnastyczne,
ławeczki gimnastyczne, kr
ą
ąż
ki, kocyki.
Zadania
Tre
ść
i przebieg
ć
wiczenia
Uwagi
Cz
ęść
I – wst
ę
pna 5’
1. Zbiórka,
powitanie, podanie
tematu lekcji.
Zbiórka w szeregu. Korekcja postawy przez N, autokorekcja
przed lustrem.
Przodem i bokiem
do lustra.
2. Zabawa
o
„ Berek Słupek”
Wyznaczony berek biega za uciekaj
Uciekaj
ą
cy nie
ż
ywiaj
ą
ca.
ą
cymi dzie
ć
mi, staraj
ą
c
w pozycji słupka
wtedy, gdy nic
mu nie grozi.
ż
e oczekiwa
ć
.
Uciekaj
ą
cy, aby uchroni
ć
si
ę
przed schwytaniem przyjmuje
pozycj
ę
dotkn
ąć
kogo
ś
, tym samym przekaza
ć
mu swoj
ą
rol
ę
ę
„słupka”, czyli wła
ś
ciwej postawy.
wiczenia
oddechowe.
Ć
Marsz po sali z wykonywaniem:
-wdechu nosem w czasie czterech kroków i przeniesieniem
wyprostowanych r
Utrzymanie
prawidłowej
postawy.
ą
k w gór
ę
w bok z rotacj
ą
zewn
ę
trzn
ą
,
- wydechu ustami w czasie sze
ś
ciu kroków i
opuszczeniem r
ą
k.
Pw.- Le
ż
enie tyłem, RR wzdłu
ż
tułowia, NN ugi
ę
te w
stawach biodrowych i kolanowych.
Ruch – gł
boki wdech z równoczesnym wznosem RR
bokiem w gór
ę
ę
. Powolny wdech, RR wracaj
ą
do pw.
Cz
ęść
II – główna 35’
wiczenia RR i
NN przy muzyce.
Ć
Pw. - Stanie w postawie skorygowanej.
Ruch – kr
enie RR do tyłu naprzemiennie z wykrokami do
przodu i tyłu.
Powrót do pw.
ąż
2.
Ć
wiczenia
Pw. – le
ż
enie przodem, RR wyprostowane, wyci
ą
gni
ę
te w
Klatka piersiowa
powinna
przylega
ni grzbietu.
Wydłu
ż
anie
czynne- elongacja.
ęś
przód.
Ruch: wysuwanie palców RR po podłodze jak najdalej. Palce
nóg zgi
ć
do
podłogi.
ę
te podeszwowo.
Wiek
ć
wicz
ą
cych
: 7 – 8 lat.
Czas:
45 minut.
Miejsce
: sala korekcyjna.
Przybory i przyrz
mo
si
3.
1.
mi
2
„Dotknij laski w staniu”
Pw. – Dzieci ustawione jedno za drugim w odst
ę
pie jednego
Nie wolno si
ę
ga
ć
kroku. Nauczyciel trzyma lask
ę
w górze na takiej wysoko
ś
ci,
do laski jedn
ą
aby dziecko wyci
ą
gaj
ą
c si
ę
w gór
ę
na palcach mogło dotkn
ąć
i
podskakiwa
ę
k
ą
laski.
Ruch: Dzieci wyci
ą
gaj
ą
RR do góry, kolejno podchodz
ą
,
dotykaj
ć
.
ą
laski RR po czym opuszczaj
ą
r
ę
ce wzdłu
ż
tułowia i
wracaj
ą
do szeregu. Czekaj
ą
c na swoj
ą
kolejk
ę
przyjmuj
ą
RR
w skurczu pionowym.
Powrót do pw.
wiczenia
rozci
Ć
„Pastowanie podłogi”
dem jest
odrywanie klatki
piersiowej od ud i
asymetryczna
praca RR.
ę
ą
gaj
ą
ce
Pw. – Siad kl
ę
czny z RR na woreczkach. T pochylony nisko
nie klatki
piersiowej
ęś
do przodu.
Ruch: Na sygnał N dzieci „pastuj
ą
podłog
ę
”, czyli wysuwaj
ą
RR w przód i w tył.
Powrót do pw.
Cały czas nale
ż
y
4.
Ć
wiczenia
czny, RR w skurczu pionowym.
Ruch: Na hasło „ukłon” dzieci wykonuj
ę
utrzymywa
ć
mi
ęś
ni grzbietu.
ą
skłon T z
prosto T.
eniem woreczków jak najdalej na podłodze.
Powrót do pw.
ż
5.
Ć
wiczenia

Ś
lizgacze”
Pw. - Z jednej strony sali wyznacza si
Nie wolno
wykonywa
mi
ęś
ni
ę
lini
ę
startu, a po
ć
po
ś
ladkowych.
przeciwnej lini
ę
mety. Uczestnicy zabawy kład
ą
si
ę
na
tów
bocznych.
ę
plecach na swoich kocykach przed lini
ą
startu – głowami do
linii mety. NN s
ą
ugi
ę
te, RR trzymaj
ą
bli
ż
szy głowy brzeg
kocyka.
Ruch: Na sygnał N dzieci odpychaj
ą
si
ę
nogami od podłogi i
ś
lizgami zd
ąż
aj
ą
do mety.
Powrót do pw.
wiczenia
oddechowe.
Ć
czny.
Ruch: Wdech nosem z uniesieniem r
ę
Klatka piersiowa
przylega do
kolan, które maj
ą
k w gór
ę
, a nast
ę
pnie
wydech ustami z przej
ś
ciem do pozycji niskiej Klappa i
ą
maksymalne wyci
ą
gni
ę
cie r
ą
k w przód.
stale przylega
ć
do
Powrót do pw.
podłogi.
7.
Ć
wiczenia
Pw. – Le
ż
enie tyłem, NN ugi
ę
te w kolanach. RR uło
ż
one w
mi
ęś
ni brzucha.
wiecznik”
Ruch: Próba oderwania klatki piersiowej i głowy od podłogi.
Powrót do pw.
ś
wiczenia
oddechowe.
Ć
ny.
Ruch: Gł
ę
bokie wdechy i wydechy z unoszeniem RR w gór
ę
i w dół.
Powrót do pw.
ż
Zachowanie
postawy
skorygowanej.
wiczenia
równowagi i
antygrawitacji.
Ć
Pw.- Dzieci stoj
ą
w szeregu w postawie skorygowanej. Na
Zachowanie
postawy
skorygowanej.
ony woreczek, RR skierowane w bok.
Ruch: Marsz z omijaniem przeszkód.
Powrót do pw.
ą
poło
ż
r
3.

mi
Pw. –Siad kl
poło
skr
6.
Pw. – Siad kl

8.
Pw. – Siad skrzy
9.
głowie maj
3
10.
Ć
wiczenia
Pw. – Zwis przodem na drabince. RR wyprostowane.
Współ
ni grzbietu na
przyrz
ęś
ć
wicz
ą
cy stoi za partnerem trzymaj
ą
c jedn
ą
dło
ń
na
ą
dach.
jego potylicy, a drug
ą
na łydkach.
Ruch: Współ
ć
wicz
ą
cy naciska głow
ę
kolegi – spychaj
ą
c j
ą
w
kierunku drabinek i na łydki spychaj
ą
c je w stron
ę
drabinki.
Wisz
ą
cy na drabince oporuje. Powrót do pw.
wiczenia
oddechowe.
Ć
T.
Ruch: gł
ę
bokie wdechy i wydechy z unoszeniem r
ą
k w gór
ę
i
w dół.
Powrót do pw.
ż
12.
Ć
wiczenia
ty przodem do drabinki, ustabilizowany
(stopy zaczepione za drabink
ę
opadu
tułowia zale
ę
boko
ść
ni brzucha na
przyrz
ęś
ę
, pi
ę
ty przylegaj
ą
do podłogi,
ż
y od
ą
dach.
RR wyprostowane, wyci
ą
gni
ę
te w gór
ę
).
mo
ż
liwo
ś
ci
Ruch: Opad tułowia w tył do k
ą
ta około 45
o
.
ć
wicz
ą
cego. W
wiczenia
plecy powinny
by
ć
wyprostowane,
głowa
wyci
ć
ta w
gór
ę
, a r
ę
ce
uło
ą
gni
ę
one w
przedłu
ż
eniu
tułowia.
ż
wiczenia
oddechowe.
Ć
czone, stopy w
zgi
ę
ciu podeszwowym. RR le
żą
na podłodze w bok na
wysoko
ż
enie tyłem, NN wyprostowane i zł
ą
W czasie
ć
wiczenia barki i
łopatki nie
powinny by
ci ramion.
Ruch: Wdech nosem, a nast
ś
ę
pnie wydech ustami z
odrywane od
podłogi.
ć
przyci
ą
gni
ę
ciem kolan do klatki piersiowej i chwytem
mi za kolana.
Powrót do pw.
ń
14. Zwis czynny.
„Podania piłki w parach”
Pw. – Przed drabinkami w odległo
Wygrywa para,
której zawodnicy
wykonaj
ś
ci 1 – 2 m. wyznacza si
ę
lini
ę
rzutów. Zawodnicy w dru
ż
ynach dwuosobowych
ą
przed drabinkami. Jeden z pary stoi tyłem do
drabinki z piłk
ą
si
ę
najwi
ę
cej celnych
ą
mi
ę
dzy stopami, trzymaj
ą
c RR szczebel
poda
ń
.
dosi
ęż
ny. Partner z dru
ż
yny stoi naprzeciwko przed lini
ą
rzutów.
Ruch: Na sygnał N stoj
ą
cy przy drabince, unosz
ą
c NN rzuca
piłk
ę
do partnera za lini
ą
rzutów. Ten musi złapa
ć
piłk
ę
z
po podłodze do
stoj
ą
cego przy drabince zawodnika. Ten chwyta piłk
ę
stopami i ponownie rzuca.
Powrót do pw.
ą
15.
Ć
wiczenia
Pw. – Siad. NN wyprostowane, przedramiona oparte na
podłodze z tyłu.
Ruch: Uniesienie bioder do wysoko
W czasie
ć
mi
ęś
ni
ś
ci linii ł
ą
cz
ą
cej barki i
wiczenia
wykona
po
ś
ladkowych.
pi
ę
ty. Stopy zgi
ę
te podeszwowo.
ć
napi
ę
cie
Powrót do pw.
mi
ę
sni brzucha.
mi
11.
Pw.- Stanie tyłem do drabinki. RR wzdłu
Pw. – Siad ugi

mi
czasie
13.
Pw. – Le
dło
ustawiaj
powietrza. Partner po złapaniu piłki toczy j
4
Cz
ęść
III – ko
ń
cowa 5’
wiczenia
utrwalaj
Ć
ciany.
Ruch: Krok w przód z zachowaniem postawy skorygowanej.
Powrót do pw.
ś
sprawdza N.
ce nawyk
poprawnej
postawy.
ą
Pw.- Siad kl
ę
czny w postawie skorygowanej. Na głowie
ć
wicz
cego znajduje si
ę
woreczek.
Ruch: przej
ś
cie do kl
ę
ku podpartego z zachowaniem postawy
skorygowanej.
Powrót do pw.
wiczenia
uspokajaj
Ć
k podparty.
Ruch: Spokojny wdech nosem i wydech ustami.
ę
ce.
3.Omówienie
lekcji.
Zbiórka, omówienie lekcji, po
ż
egnanie.
1.
Pw. – Stanie tyłem do
Poprawno
ść
ą
2.
Pw. – Kl
ą
[ Pobierz całość w formacie PDF ]

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • telefongry.keep.pl






  • Formularz

    POst

    Post*

    **Add some explanations if needed